Egészséges szokások, hogy egészségesek maradjanak a fogaid
A ragyogó, egészséges mosoly nem csupán esztétikai kérdés – a fogak állapota hatással van az emésztésre, a beszédre, sőt, az általános egészségi állapotra is. A jó hír, hogy a legtöbb fogprobléma megelőzhető lenne néhány egyszerű, következetesen alkalmazott szokással. Ebben a cikkben 5 olyan mindennapi tevékenységet mutatunk, amelyek hosszú távon segítenek megőrizni a fogaid egészségét – akkor is, ha éppen nincs semmi panaszod.
1. Rendszeres, alapos fogmosás – de nem mindegy, hogyan
A napi kétszeri fogmosás alapvető elvárás, mégis sokan elnagyolják vagy nem megfelelő technikával végzik. Az alapos fogmosás legalább két percig tart, és nem csak a fogak elülső felületeit tisztítja, hanem a hátsó, belső részeket is – valamint a fogíny vonalát.
Használj puha sörtéjű fogkefét, és válassz fluortartalmú fogkrémet. Ne felejts el cserélni a fogkefét 2-3 havonta, mert az elhasználódott sörték kevésbé hatékonyan tisztítanak, sőt, akár sérthetik is az ínyt.
2. Fogköztisztítás – a rejtett területek védelme
A fogkefe sajnos nem jut el mindenhová. A fogak közötti részek különösen érzékenyek a lepedék felhalmozódására és a szuvasodás kialakulására. Ennek megelőzésére elengedhetetlen a napi fogselyem- vagy fogköztisztító használat.
Ez a lépés sokaknak idegen vagy kényelmetlen, de gyorsan rutinná válhat, és jelentősen csökkenti a gyulladások, vérző íny és kellemetlen lehelet kialakulásának esélyét.
3. Cukorcsökkentés és tudatos étkezés
A táplálkozás nemcsak a testünkre, hanem a fogainkra is komoly hatással van. A gyakori, cukros étkezések – különösen a ragacsos vagy savas ételek – fokozzák a baktériumok savtermelését, ami idővel károsítja a fogzománcot.
A megoldás nem az, hogy mindent megvonunk magunktól, hanem az, hogy tudatosan időzítjük és mérsékeljük a cukorfogyasztást. A nassolásokat érdemes főétkezésekhez igazítani, így a nyál természetes tisztító hatása is jobban érvényesül.
4. Rendszeres fogászati kontroll – megelőzés mesterfokon
Sokan csak akkor mennek fogorvoshoz, amikor már fáj valami – pedig a rendszeres, félévenkénti kontrollvizsgálat sokkal olcsóbb, fájdalommentesebb és hatékonyabb módja a megelőzésnek.
5. A fogak védelme éjszaka és sportolás közben
Kevesen tudják, de az éjszakai fogcsikorgatás – amit gyakran stressz okoz – súlyosan koptatja a fogakat, repedéseket és ízületi problémákat is okozhat. Ha reggel gyakran ébredsz állkapocsfájdalommal vagy feszültséggel, érdemes lehet éjszakai harapásemelő sínt készíttetni.
Ugyanez igaz a sportolásra is: ha kontakt sportot űzöl, egy egyedi harapásvédő sín segíthet megelőzni a fogtörést vagy ajaksérülést.
És ha már nem lehet megmenteni a fogat?
Előfordul, hogy minden elővigyázatosság ellenére egy fog olyan mértékben károsodik, hogy elkerülhetetlenné válik a foghúzás. Ilyenkor a következő fontos lépés a hiány pótlása – méghozzá minél előbb, hogy megelőzzük a további fogak elmozdulását, a harapás megváltozását vagy az állkapocs sorvadását.
Erre az esetre az egyik legstabilabb és legesztétikusabb megoldás a fogkorona – különösen akkor, ha még maradt elegendő saját fogcsonk, amelyre felhelyezhető. A Pure Dentalnál modern, tartós és természetes hatású koronákat készítünk, legyen szó cirkon, préskerámia vagy fémkerámia változatról.
A fogkorona árak náluk kiemelkedően kedvezőek a minőséget tekintve – személyre szabott konzultációval, átlátható árlistával és hosszú távú garanciával várjuk pácienseinket.
Tipp: Ne várd meg, míg a probléma visszafordíthatatlanná válik! A megelőzés mindig egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb, mint a pótlás. De ha mégis elkerülhetetlenné válik a foghúzás, tudj róla: van megoldás, amellyel újra magabiztosan mosolyoghatsz.